Välkommen på jubileumsdagar

Vi firar 60 år med kaffe, tårta och erbjudanden. Välkommen. Läs mer här.

×

VÅR HISTORIA OCH FRAMTID

Lindströms Bil fyller 60 år

Tack för att du har förgyllt våra första 60 år! Det är du som gäst som har motiverat oss att varje dag försöka överträffa oss själva. Alla jubileum är bra tillfällen att blicka bakåt. På den här sidan kan du läsa mer om vår historia, vad vi tror på och lite om hur vi ser på framtiden. För även om vi fyller 60, är vi en pigg 60-åring med blicken mot framtiden.

  

Vi säljer inte bilar!

Ja, du läste rätt. Vi på Lindströms Bil säljer inte bilar. Vad vi däremot säljer är ett så behagligt bilägande som det bara går. Från början till slut. Det är stor skillnad.

När många andra mest pratar om säljerbjudanden så vill vi hjälpa dig med allt det andra.

Vi vill veta hur du känner, tycker och tänker när det gäller din relation till bilen som du lever med. Vi tycker nämligen det ska vara enkelt att äga en bil. Varje dag. Oavsett vad som händer.

Vår idé bygger på att vi finns här för dig under hela ditt bilägande. Därför vill vi gärna lära känna dig och vi vill att du ska ha alla möjligheter att lära känna oss.

Våra kunniga medarbetare som alla är specialister, är med dig hela vägen från att hjälpa dig med ditt köp av ny bil och försäljning av den gamla till service och reparationer, hjulinställning, däckskifte, lackbehandling, stenskott och vindrutesbyten eller vilka ärenden du än kan tänka dig.

Har vi ännu inte träffats så kom in till oss för att snacka lite, ta en kopp kaffe och lär känna oss i verkligheten! Du är välkommen oavsett hur dina biltankar går.


Ulf Lindström
VD

JUBILEUMSERBJUDANDEN

 

Klicka på länken för att se våra jubileumserbjudanden. Vi publicerar löpande kampanjer, så titta gärna förbi med jämna mellanrum för att upptäcka erbjudanden på nya och begagnade bilar, service samt tillbehör.

 

Se våra jubileumserbjudanden

Lindströms Bil – ett familjeföretag med körglädje i generna

För över 100 år sedan, bidrog vår farfars far och hans bror, David och Gottfrid Lindström till startandet av Sveriges första fordonsindustri, i Tidaholm. Sedan dess har intresset för bilar följt vår familj.

Klicka på en rubrik för att läsa mer om oss

Vår vision är att vi ska vara det mest lyhörda och kundfokuserade bilföretaget. Att du skall vara fullständigt nöjd med oss, de tjänster och de produkter vi tillhandahåller. Och att vi ska fortsätta sprida den körglädje vi ärvt genom generationer.

Familjen Lindströms historia inom bilbranschen går långt tillbaka i tiden. Man kan till och med säga att släkten var ”först” i Sverige med att engagera sig i bilindustrin.

 

I slutet av 1800-talet skapade David Lindström, farfars far till dagens ägare, Sveriges första fordonsindustri i Tidaholm, tillsammans med sin bror Gottfrid.

Bröderna Lindströms fordonsindustri blev startskottet för en produktion som kom att omfatta personbilar, lastbilar, bussar och brandbilar under mer än trettio år. Tidaholmarna blev kända för hög kvalitet och tekniskt sett var bilarna långt före sin tid. Försäljningen gick till och med bra i USA – trots hård konkurrens – och bilarna väckte uppmärksamhet på flera håll.

 

År 1908 kom en beställning från självaste Gustaf V och 1912 levererades en lyxvagn till en rysk potentat där alla karossbeslag var utförda i silver. Den världsomfattande ekonomiska krisen och inte minst Kruegerkraschen satte stopp för Tidaholmaren år 1934.

 

Även om tillverkningen av bilar i släkten Lindström såg sitt slut i Tidaholm, fanns intresset för bilar kvar. Med undantag för en generations utflykt i jordbruk, hittade nästa generation tillbaka till bilbranschen när tre bröder; Harald, Erik och Sigvard Lindström, år 1965 startade bilförsäljning i det aktiebolag som finns kvar än idag.

 

Försäljningen bedrevs först i lokaler på St Olofsgatan i Falköping och omfattade utöver begagnatförsäljning även nya bilar av märkena BMW och Honda. Det dröjde inte länge förrän man även valde Toyota – som under 1970-talet kom att ersätta de andra märkena helt i nybilsförsäljningen. Efter ett par lokala flyttar i Falköping, från St Olofsgatan, via Wilhelmsberg till Österängsgatan och vidare till Agnestagatan. Under mitten av 80-talet startade den ortsöverskridande expansionen – med siktet inställt på Skövde.

Under dessa dagar föddes samtidigt en ny stjärna i bilvärlden – premiummärket Lexus. Lindströms Bils intresse för det nya märket var snart väckt och under tidigt 90-tal importerade man på eget initiativ Sveriges första exemplar av Lexus, en LS 400.

 

 

1994 fick vi möjligheten att ta över verksamheten efter vår far, Harald. Under denna period har vi haft den stora förmånen att vara med på en resa där vårt företag expanderat ytterligare.

 

Idag är vi en betydande aktör inom bilförsäljningen i västsverige och vi finns representerade i Alingsås, Borås, Falköping, Jönköping, Skövde, Trollhättan och Värnamo. I Trollhättan finns även företaget Fordonsanpassarna som är en del av verksamheten.

 

2024 reste Lindströms Bil till Japan. Alla anställde som hade möjlighet reste till Toyotas hemland för att lära sig mer om biltillverkarens historia och för att studera gästvänlighet där den är som bäst. Resan har gett oss på Lindströms Bil nya verktyg för att bli ännu bättre på ge dig en riktigt bra upplevelse när du besöker oss.

 

FALKÖPING 1965
Det var här allting började för 60 år sedan. Sedan dess har Lindströms Bil i Falköping blivit en institution i staden och vunnit hela två prestigefyllda Ichiban-pris.

 

SKÖVDE 1983 
I Skövde hittar du Lindströms Bils näst äldsta anläggning. Skövde var först inom Lindströms-familjen att tilldelas Toyotas prestigefyllda pris Ichiban 2021. På denna anläggningen finns även auktoriserad Lexus-verkstad.

 

ALINGSÅS 2001
Lindströms Bil Alingsås flyttade till nya lokaler vid E20 2015. Här hittar du förutom Toyotas senaste butikskoncept dessutom en helt egen begagnatbutik och ett rymligt däckhotell.

 

TROLLHÄTTAN 2006 
Vår anläggning i Trollhättan blev en del av Lindströms Bil redan 2006. Sedan dess har de etablerat sig på orten som en fullserviceanläggning där man ser gästen lit extra. På denna anläggningen finns även en auktoriserad Lexus-verkstad.

 

FORDONSANPASSARNA TROLLHÄTTAN 2006
Det finns få saker Fordonsanpassarna inte kan göra. Oavsett om det är ombyggnationer, handikappanpassningar eller inredningar kan Fordonsanpassarna hjälpa dig att skapa ditt drömfordon.

 

BORÅS 2012
Lindströms Bil Borås flyttade 2023 sin anläggning från Brämhult till Viared vilket har resulterat i en imponerande marknadsandel. Här har vi en fantastisk utsikt och bor granne med populära Lager157. Nu också med ett helt nytt däckhotell!

 

JÖNKÖPING 2013
Lindströms Bil i Jönköping öppnade 2014. Då hade Toyota en blygsam marknadsandel på 2%. Idag är den marknadsandelen uppe i över 8%. Tack vare hårt arbete och en känsla för detaljer har Lindströms Bil blivit en självklar destination när det är dags att köpa en ny eller begagnad bil i Jönköping.

 

LEXUS JÖNKÖPING 2015

Året efter att Lindströms Bil öppnade i Jönköping var det premiär för vår första Lexus-anläggning. Lexus Jönköping har sedan dess varit en inspiration för alla våra anläggningar när det kommer till gästvänlighet och kundupplevelser i världsklass.

 

LEXUS BORÅS 2023 
Lexus Borås slog upp portarna 2023 när Lindströms Bil i Borås flyttade till Viared från andra sidan stan. Det gav oss chansen att erbjuda Borås japanska kvalitetsbilar och gästvänlighet i världsklass.

 

VÄRNMO 2024 
2024 fick vi nya vänner och expanderade vår verksamhet även till Värnamo. En redan väl fungerade Toyota-återförsäljare blev snabbt en del av Lindströms Bil-familjen.

 

SAMUELSSON & JERSBY PARTILLE 2025
Mars 2025 blir Samuelsson & Jersby en del av Lindströms Bil. Därmed får vi lära känna Partilles skarpaste tekniker och nya gäster. Välkommen till Lindströms Bil, Samuelsson & Jersby!

Ulf & Urban Lindström, Lindströms Bil

 

Genom våra produkter och genom våra medarbetares kompetens, brinnande intresse för bilar och smittande engagemang vill vi göra din bilaffär till en fullständigt trygg och positiv upplevelse. Och samtidigt fortsätta att sprida den körglädje vi ärvt genom generationer.

Just nu är den värld vi verkar i, bilbranschen, mycket spännande. Elbilar, som en gång var framtiden, är nu vardag och dessutom finns det olika elektrifierade alternativ att välja mellan.

I mer än 50 år har vi varit trogna Toyota-återförsäljare. Genom dem och deras visioner om mobilitet för alla och nya drivlinor som exempelvis bränsleceller vet vi att framtiden kommer att vara minst lika spännande som samtiden.

Tack för att du gör vår resa möjlig och vi är mycket tacksamma om du följer med oss på framtida äventyr.

/Ulf & Urban Lindström, Lindströms Bil

Kontakta Lindströms Bil

Förnamn validation-icon validation-icon Var god ange ett giltigt förnamn
Efternamn validation-icon validation-icon Var god ange ett giltigt efternamn
Telefon validation-icon validation-icon Var god ange ett giltigt telefonnummer
E-post validation-icon validation-icon Var god ange en giltig e-postadress
Välj en anläggning
Välj ett ärende
Välj ett ärende
Välj ett ärende
Välj ett ärende
Välj ett ärende
Välj ett ärende
Välj ett ärende
Välj ett ärende
Ange registreringsnummer validation-icon validation-icon Regnummer ska vara sex tecken utan mellanslag
Meddelande Var god ange ett meddelande
Godkänn integritetspolicyn

Begäran misslyckades, se till att alla obligatoriska fält är ifyllda och skicka igen.

success-icon
Ditt meddelande har skickats